Laboratoria przyszłości
Artykuły
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole
Nasza szkoła przystąpiła do programu Laboratoria Przyszłości i otrzymała dofinansowanie w kwocie
30 000,00 zł na zakup wyposażenia technicznego.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Ze środków zakupiono sprzęt do filmowania, nagrywania i fotografowania, który wykorzystywany jest na różnych zajęciach edukacyjnych oraz podczas uroczystości szkolnych, klocki konstrukcyjne, zestawy Robotyki i sztucznej Inteligencji, pomoce do nauki programowania i robotyki Lego Education SPIKE, sprzęt IT, drukarkę 3D oraz wiele innych urządzeń.
O programie:
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z zw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry – bez konieczności wniesienia wkładu własnego.
Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymają wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
#Laboratoria Przyszłości - zajęcia we wrześniu
Zaczynamy naszą przygodę z projektem #Laboratoria Przyszłości! Miesiąc wrzesień poświęciliśmy na instalację, kalibrację i testowanie nowo zakupionego sprzętu. Drukarka 3D wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczniów, wszyscy z niecierpliwością czekaliśmy na pierwszy wydruk 3D. Oczywiście najpierw zapoznaliśmy się z budową, działaniem i zastosowaniem drukarki. Udało nam się załadować filament oraz wykonać pierwszy próbny projekt.
Na zajęciach z informatyki uczniowie klasy IV i V zapoznali się z nowymi kolegami – robotami edukacyjnymi Photon. Zanim przystąpiliśmy do programowania to zainstalowaliśmy aplikację Photon EDU i uruchomiliśmy roboty. Photon to jeżdżący robot, który jest wyposażony w świecące diody, głośnik, czujniki światła i dotyku, a także w mikrofon. Programując roboty uczniowie rozwijają swoją wyobraźnię, kreatywność oraz uczą się logicznego myślenia i dochodzenia do rozwiązywania problemu. We wrześniu uczyliśmy się jak pracować w aplikacji Photon EDU, wyznaczać trasę, a następnie programować robota, tak aby dotarł do wyznaczonego celu. Wszystkim uczniom spodobała się taka lekcja, a to dopiero początek…
#Laboratoria Przyszłości - zajęcia w październiku
Uroczystości szkolne są świetną okazja, aby wykorzystać aparat fotograficzny oraz sprzęt do nagrywania, który pozyskała szkoła w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie uczyli się obsługiwania nowego aparatu, nagrywania i montowania filmu. Stawiali pierwsze kroki w operowaniu kamerą, gimbalem, a także odpowiednim ustawieniu sprzętów. Pierwsze fotorelacje mogliśmy zobaczyć podczas organizowanego w naszej szkole Dnia Papieskiego oraz prelekcji dotyczącej posługi misyjnej Ks. Mirosława Puchacza w Papui Nowej Gwinei.
Uczniowie klasy V i VI zapoznali się z zawartością zestawów klocków LEGO Spike i wyjaśnieniem czym jest Hub. Pierwsze zajęcia poświęciliśmy na zbudowanie konstrukcji wybranych model zgodnie z instrukcją. Na następnych zajęciach czeka nas zaprogramowanie robotów i wprawienie ich w ruch ;)
#Laboratoria Przyszłości - zajęcia w listopadzie
Uczniowie z klasy VI rozpoczęli zabawę z robotami Photon. Za pomocą aplikacji Photon Edu programowali roboty tak, aby dotarli do wybranego pola, wydali odpowiednie dźwięki i zmienili kolor czułek.
Piątoklasiści używając klocków LEGO SPIKE i pracując w zespołach mogli także rozwijać swoje umiejętności społeczne podczas zajęć z wychowawcą. Taka zabawa to nie tylko sposób na rozwijanie wyobraźni przestrzennej i kreatywności, ale także świetna forma integracji klasowej.
Wykorzystując na zajęciach roboty zakupione w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości uczniowie z klasy I poszerzali swoje wiadomości i umiejętności praktyczne dotyczące znajomości liter. Bawiąc się Photonami dzieci programowały drogę, aby robot zbierał małe lub wielkie litery.
#Laboratoria Przyszłości - zajęcia w grudniu
Grudzień to czas tworzenia ozdób świątecznych, a drukarka 3D idealnie się do tego nadaje. Uczniowie podczas lekcji informatyki oraz zajęć z wychowawcą projektowali ozdoby świąteczne w programie Tinkercad. Efekty naszej pracy można podziwiać na szkolnej choince.
Uczennice klasy VIII po raz kolejny wykorzystały sprzęt pozyskany w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości do stworzenia fotorelacji i filmu z jasełek bożonarodzeniowych.